Praktická časť odbornej zložky

Formy praktickej časti maturitnej skúšky z odborných predmetov:

• praktická realizácia a predvedenie komplexnej úlohy (vyžrebovanie a riešenie maturitnej témy podľa zadania ) : v tejto forme žiak aplikuje teoretické vedomosti a zručnosti získané praktickými zložkami výučby podľa konkrétneho študijného odboru – praktická činnosť, ktorej výsledkom je výrobok alebo služba, praktické cvičenia, simulácia, laboratórne cvičenia a pod. Podľa charakteru študijného odboru a vyžrebovanej témy je jej súčasťou písomné a grafické riešenie a vyhodnotenie úlohy.
  • obhajoba vlastného projektu: v tejto forme žiak predloží maturitnej komisii komplexnú odbornú prácu alebo projekt, ktorý riešil počas štúdia individuálne alebo v tíme. Práca musí byť obsahovo zameraná podľa odboru štúdia. Pri obhajobe musí žiak preukázať aj teoretické vedomosti potrebné ku svojej práci, musí poznať funkciu použitých súčiastok, zapojení, algoritmov a podobne. Práca musí byť preukázateľne samostatnou prácou študenta alebo kolektívu študentov, na práci sa nesmie podieľať nikto okrem autorov a konzultantov. V práci musí byť zreteľne vyjadrený podiel práce autora či jednotlivých autorov a podiel konzultantov. Žiak musí presne uviesť literatúru, zdroje z internetu a ostatné zdroje, ktoré využil pri realizácii práce.

Počas práce na vlastnom projekte sa žiak môže prihlásiť do súťaže pre žiakov stredných škôl registrovanej MŠ SR (olympiáda, SOČ, ZENIT,...).

Postup, ako písať ročníkové práce

Rozpisy praktickej časti odbornej zložky 2013: