O predmete Zaujímavosti Predmetová komisia

Stránky predmetu Poštová prevádzka

O predmete

Predmet poštová prevádzka poskytuje žiakom vedomosti a zručnosti umožňujúce aplikovať ich v praxi tak, aby žiak bol dostatočne adaptabilný vo všetkých činnostiach poštovej prevádzky, peňažnej, pokladničnej službe a bankových činnostiach. Oboznamuje s pracovnými postupmi prijímania, prepravnej a dodávacej služby, obstarávateľskej činnosti pošty a vedenia všetkých prevádzkových dokladov. Predmet rozvíja logické myslenie žiakov a dáva teoretický základ pre správne posudzovanie a riešenie problémov. Usporiadanie tematických celkov má umožniť dostatočný predstih pred aplikáciou v odbornom výcviku.

Vyučujúci využíva všetky vhodné učebné pomôcky pre zlepšenie názornosti výkladu. Tam, kde je potrebné riadiť sa platnými predpismi, rešpektuje ich a zoznamuje s nimi žiakov.

V predmete sa integruje sústava vlastností a schopností dôležitých pre úspešné zvládnutie pracovných situácií – schopností tvorivo a samostatne myslieť a pohotovo sa rozhodovať, realizovať získané poznatky v praktickom profesionálnom živote, s prehľadom riešiť úlohy a organizovať i riadiť činnosť na pracovisku.

Ciele vyučovacieho predmetu

Cieľom vyučovacieho predmetu poštová prevádzka v študijnom odbore 3792 4 poštový manipulant  je poskytnúť žiakom  súbor vedomostí, zručností a kompetencií o poštových zásielkach a ich zasielacích podmienkach, službách poskytovaných poštou, pracovných postupov pri vyberaní a distribúcií zásielok ako aj ich spracovaní, zákonitostiach a vzťahoch medzi nimi, formovať logické myslenie a rozvíjať vedomosti, zručnosti a kľúčové kompetencie využiteľné aj v ďalšom vzdelávaní, odbornom výcviku a občianskom živote. Žiaci získajú poznatky o vybraných pojmoch, osvoja si odbornú terminológiu, budú ovládať základné pravidlá bezpečnosti práce so zásielkami a peňažnými hotovosťami..