O predmete Štúdium na škole Súťaže Predmetová komisia

Stránky predmetu IKT

O predmete

Cieľom predmetu je hlbšie štúdium a získanie praktických zručností z oblasti analýzy a syntézy informačných a komunikačných technológií. Obsah predmetu nadväzuje na obsahovú štruktúru všeobecnovzdelávacích ako aj odborných predmetov, predovšetkým: slovenský jazyk a literatúra, matematika, fyzika, súčiastky prístrojov, elektrotechnické materiály, základy elektrotechniky, elektrické merania, elektronika, spojovacia technika, informatika a aplikovaná informatika a odborný výcvik.

Učivo vyučovacieho  predmetu  poskytuje  žiakom  na  primeranej  úrovni vedomosti  o funkcii a konštrukcii počítačových systémov s dôrazom na spoluprácu v rozsiahlych systémoch (sieťach).  Cieľom predmetu je, aby žiak dosiahol vedomosti v týchto oblastiach:

• štruktúre a činnosti distribuovaných systémov,
  • znalosti funkcie jednotlivých podsystémov,
  • fyzikálnych princípov práce prídavných zariadení,
  • vzťahu technických a programových prostriedkov,
  • komunikácií v systémoch a medzi systémami

Zároveň stanovuje pre absolventa tieto cieľové schopnosti a zručnosti:

•  technickú obsluhu a konfiguráciu systémov (aj distribuovaných),
  • základy testovania a diagnostiky systémov,
  • samostatnú prácu s dokumentáciou,
  • prispôsobovanie rozhraní.

Žiak  nadobúda vedomosti zaradené do systematicky usporiadaných poznatkových štruktúr, vzťahov a vývojových tendencií. Preto predmet tvoria celky venované štruktúre počítača, vzťahu technických a programových prostriedkov, prehľadu o prídavných zariadeniach a prehľadu o komunikáciách. Vývojové tendencie sú v celkoch o architektúrach, mikropočítačoch a distribuovaných systémoch.

Náplňou predmetu IKT v treťom ročníku je oboznámenie sa so základnými pojmami informačných a telekomunikačných technológií, jednotlivých metód tvorby riešení  - analýza, návrh riešenia, projektový manažment a tvorba hardvérovej a softvérovej štruktúry. Ďalšou oblasťou je charakteristika koncových zariadení a získanie prehľadu o sieťových protokoloch.