Slovensko recituje Milana Rúfusa Slovensko recituje Milana Rúfusa V termíne od 1.12.2008 do 12.12.2008 prebieha celoštátna akcia pod názvom "Slovensko recituje Milana Rúfusa" na hodinách slovenského jazyka a literatúry venovaná významnému životnému jubileu básnika. (80 rokov). L.Š. |
Prezentácie
V snahe vám pomôcť pri štúdiu slovenského jazyka a literatúry sme pre vás pripravili prezentácie, pomocou ktorých si možete doplniť rozsah získanych vedomostí. Prezentácie si môžete pozrieť na adrese: |
Exkurzia v Bánovciach n/Ondavou
V dňoch 21. októbra a 6. novembra 2008 sa zúčastnili žiaci končiacich ročníkov literárno- vlastivednej exkurzie, cieľom ktorej bolo rodisko básnika Pavla Horova – Bánovce nad Ondavou. Celú akciu zorganizovali Mgr. Ľ. Šupíková a Mgr. A. Kolibárová.
Cestou na Zemplín sme si na Dargove pripomenuli udalosti z vojnových rokov 1944-45, ktorým je venovaný pomník a múzeum vojnovej techniky v prírode.
V rodisku Pavla Horova je v budove bývalej základnej školy zriadené literárne múzeum, v ktorom si okrem života a diela svojho rodáka pripomínajú Bánovčania i návštevníci z celého kraja tvorbu literátov, ktorých korene siahajú na východ Slovenska.
Cestou cez Pozdišovce sme si pripomenuli ďalšieho literáta, dramatika a pracovníka Matice slovenskej, Júliusa Barča-Ivana, ktorý tu pôsobil niekoľko rokov ako katolícky farár.
V Pozdišovciach dodnes žije tradícia tradične vyrábanej a zdobenej keramiky.
Poslednou zastávkou bolo srdce Zemplína – Michalovce. V tomto meste navštevoval Horov školu, tu neskôr pôsobil ako učiteľ a dodnes sa na jeho počesť koná v Michalovciach súťaž v prednese umeleckej prózy a poézie Horovov Zemplín.
Niekoľko záberov z exkurzie si môžete pozrieť v albume školy.
(A. K.)
..................................................................................................................................................
Výchovný koncert
Predmetová komisia spoločenskovedných predmetov pripravuje na 21. november 2008 kultúrnu akciu pre všetkých žiakov a pedagogických pracovníkov našej školy - výchovný koncert.
Koncert sa uskutoční o 11,00 hod. v Jumbe. Program pripravil Dom ľudového tanca so sídlom na Starozagorskej ulici pri príležitosti Košických folklórnych dní. Podrobné organizačné pokyny dostanú triedni učitelia.
(A. K.)
.........................................................................................................
Odborné učebne
Po presídlení našej školy z Triedy SNP na Palackého 14 sme v nových priestoroch nanovo inštalovali odbornú učebňu slovenského jazyka a literatúry s pôvodnými študijnými materiálmi, ktoré slúžia žiakom pri výuke a pomáhajú im ľahšie osvojenie si učiva z literatúry. Študenti osobitne ocenia prehľadnú periodizáciu slovenskej literatúry pri opakovaní a pri príprave na maturitnú skúšku.
Využili sme získanie ďalších priestorov na zriadenie novej odbornej učebne s bohatým obrázkovým materiálom a možnosťou videoprojekcie.
Odborné učebne pripravili učiteľky SJ Mgr. Anna Kolibárová a Mgr. Ľubomíra Šupíková.
(A. K.)
......................................................................................................................
Videotéka
PK spoločenskovedných predmetov poskytuje žiakom aj zamestnancom školy možnosť výpožičky z bohatej videotéky, ktorá vznikala niekoľko rokov.
(A. K.)
......................................................................................
Hviezdoslavov Kubín
V mesiaci september sa uskutočnili vo všetkých triedach prvých ročníkov triedne kolá v prednese umeleckej poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín.
Najtalentovanejší recitátori sa spolu so žiakmi z vyšších ročníkov zúčastnia školského kola. Víťaz, ako obyčajne, bude reprezentovať našu školu v mestskom kole.
(A. K.)
.................................................................................................
Zbierka starých učebníc
Z iniciatívy Mgr. Anny Kolibárovej sa pred niekoľkými rokmi začala tvoriť zbierka starých učebníc. Do jej fondu prispievajú učitelia, ale hlavne žiaci, ktorí obohacujú zbierku učebnicami z rôznych predmetov: slovenský, nemecký, ruský, francúzsky jazyk, matematika, fyzika, chémia, vlastiveda, prírodopis, náboženstvo i odborné predmety.
Knihy, ktoré roky ležali zabudnuté v pivniciach, na povalách i v skriniach tak slúžia ako vzácny dokument o vývine školstva, o metódach vyučovania, o učebných pomôckach i o úrovni poznania v minulom storočí.
Najstaršie učebnice pochádzajú z 20. a 30. rokov 20. storočia. Zbierku učebníc našich starých a prastarých rodičov si budeme môcť prezrieť v Mesiaci knihy – v marci.
Touto cestou prosíme všetkých milovníkov kníh, ktorým záleží na ich osude a nechcú, aby skončili pri najbližšom upratovaní v zbere, aby ich zachránili a obohatili tak túto jedinečnú zbierku. Všetkým darcom vopred ďakujeme.
(A. K.)