Profil školy

Stredné odborné učilište pôšt a telekomunikácií

od 1.9.2008 Stredná odborná škola a od 1.1.2009

Stredná odborná škola pôšt a telekomunikácií

Palackého 14,  040 01  Košice

Stredná odborná škola pôšt a telekomunikácií patrí medzi najstaršie školy v Košiciach. Jej obsahové zmeny boli podmienené zmenami a potrebami spoločnosti. V súčasnosti možno konštatovať, že škola má aj po presťahovaní veľmi dobrú úroveň, vynikajúce výsledky medzi strednými odbornými školami, má šancu presadiť sa v silnej konkurencii stredných škôl a naši absolventi uplatniť sa na trhu práce. Zárukou sú kvalifikovaní pedagogickí pracovníci i ostatní zamestnanci, ktorí zabezpečujú chod školy

Stredná odborná škola bola založená v roku 1959 Krajskou správou spojov ako Spojová učňovská škola, neskôr Stredné odborné učilište spojov a v roku 1998 premenovaná na Stredné odborné učilište pôšta telekomunikácií.

Súčasné zameranie školy je orientované na študijné a učebné odbory pre telekomunikačné a mobilné siete, zabezpečovaciu techniku, elektroniku a poštovú prevádzku s pôsobnosťou pre Košický a Prešovský kraj. Žiaci už počas štúdia získajú pracovné návyky na živom pracovisku v prevádzke, kde poskončení majú perspektívu zamestnania. Mnohí úspešne študujú na vysokýchškolách technického zamerania.

Žiaci majú možnosť vybrať si z troch cudzích jazykov - anglického, nemeckého a ruského. K dispozícii je najmodernejšia meracia technika (meracielaboratóriá a odborné dielne) a zariadenia spojovej techniky. Učebne sú vybavené didaktickou technikou, televízormi, videom, DVD – prehrávačmi, dataprojektormi a ďalšími  pomôckami. Máme tri učebne výpočtovej techniky na teoretickom vyučovaní a jednu dielňu výpočtovej techniky na praktickom vyučovaní. Škola je zapojená do projektu podporujúceho rozvoj informačných technológií v školách – INFOVEK. Žiaci technických odborov získavajú oprávnenie odbornej spôsobilosti elektrotechnikovv zmysle vyhlášky MPSVaR č. 718/2002 Z. z.  Máme k dispozícii moderne vybavenú telocvičňu, posilňovňu, školskú jedáleň a bufet. Súčasťou školskej budovy je domov mládeže, kde sú žiaci ubytovaní v 2-posteľových izbách bunkovým systémom. Areál školy je dopravne dobre prístupný. V blízkosti školy je autobusová a železničná stanica a zastávka MHD. V rámci spolupráce so zamestnávateľskou sférou sme oslovili Slovak Telecom, T-com, T-centrum, Slovenskú poštu a U. S. Steel. Našou snahou je zabezpečiť odbornú praxa a odborný výcvik priamo na ich prevádzkach.

Veľký dôraz kladieme na mimoškolské aktivity žiakov, ktoré podporujú a rozširujú ich ďalšiev zdelávanie. O úspechoch a rôznorodej záujmovej činnosti žiakov svedčia dosiahnuté výsledky v minulom školskom roku, ako sú: víťaz krajského kola ZENIT v mikroelektronike a jeho účasť na celoslovenskom  kole, prezentácia práce na slovenskej prehliadke vedy a techniky AMAVET,víťaz súťaže Technický výrobok roka na ŽU v rámci Slovenskej republikyv kategórii stredných odborných škôl a stredných odborných škôl, účasť 20 žiakov na krajskom kole SOČ, účasť 3 družstiev v súťaži, ktorú vyhlásil U.S.Steel Košice: Globálny monitoring životného prostredia. Sú to predovšetkým úspechy technického zamerania, ale našou snahou je rozvíjať všetkyt alenty. Športové nadanie môžu uplatniť na regionálnych súťažiach, kde dosahujeme významné umiestnenia, ako napr. 1. miesto v halovom futbale v regionálnom kole a postup do krajského kola, 3. miesto v minilige stolného tenisu, 2. miesto v Matičnom turnaji a 2. miesto vo floorbalovom turnaji Canadien Cup.

Staráme sa aj o kultúrne vyžitie našich žiakov. Každoročne navštevujeme výchovné koncerty a divadelné predstavenia a žiaci končiacich tried absolvujú vlastivedno-literárnu exkurziu do rodiska básnika Pavla Horova – Bánoviec nad Ondavou.  Z perspektívneho hľadiska škola bude transformovaná na odbornú školu so zameraním na marketinga logistiku pôšt, telekomunikácií a  elektroniky. V rámci toho škola bude naďalej pružne prispôsobovať náplň učebných a študijných odborov potrebám praxe a ďalšieho pomaturitného alebo vysokoškolského štúdia. V záujme rozvoja štúdia chceme spolupracovať so zahraničnými školami formou výmenných pobytov a výmeny poznatkov.

Pri škole pôsobí občianske združenie Združenie rodičov pri SOŠ pôšt a telekomunikácií.